Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Bakanlık bağlısı Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunun Ankara Elmadağ’daki Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikasında incelemelerde bulundu. Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ve MKEK Genel Müdürü Yasin Akdere’nin de hazır bulunduğu ziyarette Bakan Akar ilk olarak MKEK tarafından üretilen silah ve mühimmatın yer aldığı sergiyi gezdi. Bakan Akar, incelediği ürünler hakkında bilgi aldı. Bakan Akar’a MKEK tarafından yürütülen AR-GE projeleri hakkında da bilgi verildi. MKEK’nin yürüttüğü Hibrit E-Fırtına Kundağı Motorlu Obüs projesi ilk kez kamuoyuna yansımış oldu. AR-GE projelerinin yer aldığı panoda görüldüğü üzere E-FIRTINA; 1300 beygirlik bir güç grubuna sahip olacak, 4 saatte hızlı sarj olabilecek. MKEK tarafından yürütülen diğer AR-GE projeleri ise, Hibrit M113 E-ZMA 76/62 mm Deniz Topu

Ocak 2021’de, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Millî Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile Sakarya’da bulunan ve Fırtına obüslerinin üretildiği 1’inci Ana Bakım Fabrikası Müdürlüğünde incelemelerde bulunmuştu. Bu ziyaret esnasında T-155 Fırtına kundağı motorlu obüs (KMO) sistemlerinin yeni nesli Fırtına NG’lerin ilk üç adedi Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilmişti.

FIRTINA NG kundağı motorlu obüs (KMO) sistemi, T-155 Fırtına’nın geliştirilmiş sürümüdür. FIRTINA NG yeni yetenekler ve güncel teknolojilerle donatılmıştır. FIRTINA NG bireysel özerkliğe dayanarak, geleceğin topçu muharebeleri ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandı. Uzun atış menzili, araç içi balistik bilgisayar, ataletsel navigasyon sistemi, elektrikle çalışan top ve kule hedefleme sistemi, elektrikle çalışan otomatik mermi yükleme sistemi, itici klima ünitesi FIRTINA NG’yi tamamen bağımsız ve mükemmel bir ateşleme varlığı olarak savaş alanına getirmektedir. Yüksek otomasyon derecesi, FIRTINA NG’nin görevini yerine getirmek için kısa sürede tepki vermesini ve insan gücünü azaltmasını sağlamaktadır.