E-ZMA (M113)

MKE A.Ş., Türk Silahlı Kuvvetleri’ne 50 adet E-ZMA (Elektrikli Zırhlı Muharebe Aracı) teslim edecek. Ayrıca araçlar, 25 milimetre kara topuyla da donatılacak. Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki M113 tipi ZMA’ların ve Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT)’ların modernizasyonu amacıyla MKE A.Ş. tarafından yürütülen E-ZMA Projesi, prototip gösteriminin ardından seri üretim aşamasına geçiyor. Özel sektör iş birliğiyle geliştirilen ve hibrit tahrik sistemiyle donatılan E-ZMA, kısa süre önce tanıtılmıştı.

Modernizasyon projesi ile söz konusu paletli araçların insanlı ve insansız olarak kullanılabilmeleri, yeni nesil yazılım ve sistemlerle donatılmaları, çok az yakıt tüketmeleri, bakım ve idame masraflarının düşmesi, özelliklea motor ve transmisyon konusunda yurt dışı bağımlılığının ortadan kaldırılması hedeflendi.

IDEF’21 kapsamında AA muhabirine açıklamalarda bulunan MKE A.Ş. Genel Müdürü Yasin AKDERE, E-ZMA Projesi kapsamında seri üretime geçeceklerini açıkladı. AKDERE; 25 milimetre kara topu, gece-gündüz görüş yeteneği ve lazer ölçüm sistemine sahip 50 adet elektrikli ZMA’yı güvenlik güçlerine teslim edeceklerini belirtti.